Bafra İş ve İhracatı Geliştirme Merkezi


Avrupa Birliği – Türkiye Cumhuriyeti ortaklığında desteklenen ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programında yer alan Bafra İş ve İhracatı Geliştirme Projesi 19 Ocak 2016 tarihinde gerçekleştirilen başlangıç toplantısı ile Bafra’da danışmanlık hizmetleri veren bir yapı olarak hayatına başlamıştır. Bigem’in paydaşları; Samsun Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Bafra Belediyesi, Bafra Ticaret ve Sanayi Odası ve Bafra Karma ve Medikal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Bölgesi’dir.

Mevcut ve özellikle yeni kurulacak olan işletmelerin eğitim, danışmanlık ve destek hizmetleri alarak ihracata yönelik hamleler yapabilmeleri, ürün yelpazelerini genişletebilmeleri için geliştirilen Bafra İş Geliştirme ve İhracatı Destekleme Merkezi projesi - kısa adı ile BİGEM, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından yaklaşık 2 milyon 600 bin avro ile finanse edilmektedir.

Servislerini, 2 yıl süren Teknik Destek sürecinde ücretsiz olarak firmalara sunan Bigem ; bölge ihtiyaçlarını ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda verilecek hizmetleri belirlemek için 30 firmayla tanı çalışması gerçekleştirmiştir. Gerçekleştirilen tanı çalışmalarıyla Bigem’in olası servisleri belirlenmiş ve hazırlık süreci, projenin başlangıcında bu çalışmalara göre tamamlanmıştır.

Bigem; başta Bafra ve çevre ilçeler olmak üzere, bölgedeki kobilere; ulusal ve uluslararası iş geliştirme danışmanlık hizmetleri, ihracat danışmanlığı, girişimcilere yardım masası, finans kaynaklarına ulaşım ve web tasarımı hizmetleri sunmaktadır.

2 yıl süreyle fonlanan Teknik Destek süreci bittiğinde Bigem; Teknik Destek sürecinde geliştirdiği yetkinliğiyle hizmetlerini sürdürülebilirlik doğrultusunda ücretlendireceği servisleriyle sürdürülebilirliğini sağlayacak, bölge kobi ve girişimcilerine Teknik Destek sürecinde geliştirdiği servislerini sunmaya bir İş ve İhracat Geliştirme Merkezi olarak devam edecektir.

Proje kapsamında geliştirilen yetkinlik ve yüksek standartlı danışmanlık anlayışı ile geliştirilen Bigem’in en az 15 yıl sürdürülebilir olması sağlanacaktır.

Bafra İş ve İhracatı Geliştirme Merkezinin açılışına CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Göksel Başar, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, iş adamları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Protokol üyelerinin gerçekleştirdiği ağaç dikiminden sonra tören sonlandırıldı.

 

 

 


Anahtar Kelimeler :